اکسیژن
اطلاع رسانی، آموزش و فرهنگ سازی برای دستیابی به هوای پاک در کشور

دکتر عباسپور گفت: اهمیت و عملیاتی کردن پشت بام سبز در ساختمان ها که امروزه در دنیا مد نظر است می تواند تا 20 درصد به کاهش آلودگی هوا کمک کند.

خبر آنلاین به نقل از ایسنا نوشت:دکتر مجید عباسپور رییس دانشکده محیط زیست و انرژی به مناسبت روز هوای پاک گفت: عواملی نظیر ریزگردها ، گازهای گلخانه ای که ناشی از دی اکسید کربن است، دی اکسید سولفور و اکسیدهای سولفور که ناشی از منابع متحرک هستند از جمله عوامل آلودگی هوا هستند. البته خوشبختانه در ارتباط با منابع متحرک آلودگی هوا مشکل زیادی نداریم.

رئیس انجمن متخصصان محیط زیست ایران با اشاره به اینکه در کلان شهرهایی همچون تهران با منابع خانگی که به عنوان منابع ثابت آلودگی هوا از آنها یاد می شود روبرو هستیم،گفت: کاهش دما باعث افزایش مصرف انرژی (سوخت های فسیلی مانند گاز) می شود و از آنجایی که در فصول سرد با وارونگی هوا مواجه هستیم، در زمستان بیشتر از سایر فصول با مشکل پایداری و ماندگاری آلودگی هوا در سطح شهر روبرو می شویم.

دکتر عباسپور با بیان اینکه همه اقشار جامعه و سازمانها باید در حد توان خود در زمینه کاهش آلودگی هوا و حفاظت محیط زیست فعالیت کنند گفت: در حوزه مدیریت شهری، سازمانهای مختلفی نظیر شهرداریها، سازمان محیط زیست، وزارت صنایع و معادن و ...  دخیل هستند که باید به مسئله محیط زیست و آلودگی هوا توجه ویژه ای داشته باشند.

وی گفت: افزایش کمیت و کیفیت حمل و نقل عمومی می تواند مردم را ترغیب به استفاده بیشتر از آنها کند و این امر کاهش آلودگی هوا را در پی خواهد داشت.ادامه مطلب...
نوشته شده در تاريخ سه شنبه 30 دی 1393برچسب:پشت بام سبز,آلودگی هوا,محیط زیست, توسط دکتر سید علیرضا عظیمی |

گرد و غبار در تهراننشست آموزشی مشورتی سنجش و تحلیل ذرات معلق و کربن ها در هوا با حضور متخصصین بین المللی و کارشناسان سازمان حفاظت محیط زیست در سالن سرو برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری مهر، مجید شفیع پور رئیس مرکز امور بین الملل و کنوانسیون ها در این کارگاه آموزشی گفت: سه سالی است که به همت دانشگاه صنعتی شریف، دانشگاه تهران، سازمان حفاظت محیط زیست و شهرداری تهران همایش آلودگی هوا و صدا در تهران برگزار می شود و بستر مناسبی برای ارائه مقالات و برگزاری نشست ها  و کارگاه های آموزشی فراهم می کند.

وی ادامه داد: برای سومین بار این همایش در روزهای 24 و 25 دی ماه در سالن همایش های بین المللی صدا و سیما برنامه ریزی و اجرا می شود.

شفیع پور با اشاره به اینکه این همایش ملی سه مدرس ویژه دارد، گفت: دکتر Tony Hansen و دکتر Michael H.bergin از استادان دانشگاه آمریکا جزء استادان همایش ملی آلودگی هوا و صدا هستند که تمرکز اصلی و فعالیت های علمی ایشان پیرامون سنجش ذرات معلق و آلودگی کربن است.ادامه مطلب...
نوشته شده در تاريخ چهار شنبه 24 دی 1393برچسب:ذرات معلق,کربن,همایش, توسط دکتر سید علیرضا عظیمی |
کرباسی رئیس دانشکده محیط زیست دانشگاه تهران از عزم جدی این دانشکده برای اجرایی کردن مفاد تفاهم نامه وزارت علوم و سازمان محیط زیست خبر داد.

 به گزارش خبرگزاری مهر، عبدالرضا کرباسی با اشاره به تفاهم نامه اخیر وزارت علوم و سازمان محیط زیست با حضور دکتر فرهادی و خانم دکتر ابتکار ، اظهار داشت : دانشکده محیط زیست دانشگاه تهران به عنوان یکی از مراکز دانشگاهی و پژوهشی فعال و باسابقه در حوزه محیط زیست آماده اجرای مفاد این تفاهم نامه برای رسیدن به اهداف کلان زیست محیطی کشور است.

وی با بیان اینکه برنامه‌ریزی ویژه در دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی به منظور کاهش آلاینده‌های زیست‌ محیطی از جمله اهداف این تفاهم نامه است، در باره طرح های اجرایی دانشکده محیط زیست دانشگاه تهران در این حوزه اظهار داشت : راه اندازی آزمایشگاه پسماند و انرژی ، تولید انرژی از جلبک ها به عنوان سوخت پاک ، استفاده از زیست فناوری نظیر جلبک ها در تصفیه پساب و خصوصاً پالایش نیترات و فسفات ، از جمله طرح هایی است که در دانشکده محیط زیست به ثمر رسیده است.ادامه مطلب...
نوشته شده در تاريخ جمعه 19 دی 1393برچسب:دانشگاه تهران,محیط زیست,تفاهم نامه,, توسط دکتر سید علیرضا عظیمی |
(تصاویر) مردان سفید در خیابان‌های تهرانطرح کمپین آسمان آبی، زمین پاک دیروز با حضور مردان سفید در چهارراه ولیعصر تهران اجرا شد. 
 
فرارو - این کمپین با حضور 100نفر از مردان سفید با هدف آموزش رفتارهای ترافیکی برگزار شد. اجرای طرح کمپین آسمان آبی - زمین پاک به صورت آزمایشی درمناطق 6، 8 و 11 شهرداری تهران آغاز شده است و در ادامه در سطح مناطق 22گانه شهرداری اجرا خواهد شد. مرکز ارتباطات و امور بین الملل شهرداری تهران، معاونت خدمات شهری شهرداری و معاونت فرهنگی اجتماعی شهرداری مسائل مربوط به آموزش کمپین را برعهده دارند.
 
این طرح به مدت یک هفته و با اجرای برنامه های ویژه با مضامین آموزش رفتارهای ترافیکی در پارک دانشجو تهران اجرا می شود. مجریان این طرح به صورت هفتگی در مناطق و میادین پرتردد شهر حضور خواهند داشت. عکس های امین خسروشاهی از این پرفورمنس را در زیر می بینید.


ادامه مطلب...
نوشته شده در تاريخ سه شنبه 9 دی 1393برچسب:مردان سفید,تهران,کمپین,شهرداری, توسط دکتر سید علیرضا عظیمی |

اکسیژن - دکتر سید علیرضا عظیمی -  متاسفانه بالاخره اولین نشانه های پیش بینی متخصصان و پزشکان درباره سونامی سرطان در کشور آشکار شد. چند سالی بود که صاحبنظران سلامت و محیط زیست مرتبا نسبت به سرطانزایی آلودگی هوا، بنزین تولید داخل، آزبست، کودها و سموم کشاورزی غیر استاندارد، محصولات گلخانه ای، سیگار و قلیان، الکل، پرخوری و چاقی، نیترات بالای آب آشامیدنی، برنجهای هندی، سبزیجات آبیاری شده با آبهای دارای فلزات سنگین، دکلهای مخابراتی تلفن همراه، پارازیتهای ماهواره ای، افزودنی های غیر مجاز مواد غذایی، جوش شیرین در نان، وایتکس در شیر، روغن پالم در ماست، رنگهای صنعتی در بستنی، دود و پساب صنایع و کارخانه ها، میدان مغناطیسی خطوط برق فشار قوی، ظروف پلاستیکی بی کیفیت مواد غذایی و امثال اینها هشدار می دادند، اما دریغ از ذره ای توجه از طرف خواص و عوام! ادامه مطلب...
نوشته شده در تاريخ پنج شنبه 29 آبان 1393برچسب:اکسیژن,محیط زیست,سرطان,سلامت,هشدار, توسط دکتر سید علیرضا عظیمی |

ابتکار

معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان محیط زیست با اشاره به ضرورت برنامه ریزی برای تشویق جوانان و نوجوانان به کتابخوانی در مورد محیط زیست، گفت: با توجه به اینکه محیط زیست یک مقوله جهانی است وزارت ارشاد باید از انتشار کتابهای محیط زیستی به زبانهای مختلف حمایت کنند.

به گزارش خبرنگار مهر، دکتر معصومه ابتکار پیش از ظهر یکشنبه در نخستین جشنواره کتاب سال محیط زیست که در پارک پردیسان برگزار شد، افزود: امروزه کتاب های مختلفی در زمینه اقتصاد محیط زیست روانشناسی محیط زیست حقوق محیط زیست و فرهنگ محیط زیست چاپ و منتشر شده اما با توجه به تخریبی که در محیط زیست کشور رخ داده انتشار این کتاب ها بایستی به شکل جدی تری دنبال شود.

وی حمایت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را از انتشار کتاب های زیست محیطی به زبان های مختلف ضروری دانست چراکه محیط زیست را یک مقوله جهانی عنوان کرد.

رئیس سازمان محیط زیست با اشاره به شعار نمایشگاه مطبوعات در سال جاری با عنوان آزادی مسئولانه اظهار داشت: نقش وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در تحقق این شعار بسیار پررنگ بوده و امیدواریم روز به روز شاهد رشد و اعتلای این شعار باشیم.ادامه مطلب...
نوشته شده در تاريخ یک شنبه 25 آبان 1393برچسب:ابتکار,کتاب,محیط زیست,سواد زیست محیطی,جوانان, توسط دکتر سید علیرضا عظیمی |

انرژی بادی و هسته ای اولین کنفرانس انرژی­های تجدیدپذیر و توسعه پایدار روزهای 24 و 25 دی­ماه سال جاری در دانشگاه زابل برگزار می شود.

به گزارش خبرگزاری مهر، دکتر محمود اوکاتی صادق رئیس دانشگاه زابل با اعلام این خبر افزود: 15 سال خشکسالی پی در پی به ویژه خشک شدن هامون باعث معضلات زیست محیطی فراوانی در سیستان شده به طوری که بسیاری از مردم این منطقه ناگزیر به مهاجرت شده اند این درحالی است که  منطقه سیستان از ظرفیت بسیار بالایی برای استفاده از انرژی های تجدیدپذیر به ویژه نصب و راه اندازی نیروگاه های بادی برخوردار است و استفاده از  این ظرفیت می تواند علاوه بر رونق اقتصادی درمنطقه، مشکلات معیشتی مردم بومی را برطرف کند.

رئیس اولین کنفرانس انرژی تجدیدپذیر و توسعه پایدار  گفت:  دانشگاه زابل در سال 90 همایشی با موضوع انرژی های نو برگزار کرد. حضور  مسئولان ارشد ازجمله مسئولان وزارت نیرو  و نیز سرمایه گذاران بخش خصوصی در آن همایش نشان داد که استفاده از انرژی ها تجدیدپذیر گزینه ای است که همه آن را قبول دارند، اما  مشکلات زیر ساختی   مانع از جذب سرمایه و استفاده از انرژی های تجدیدپذیر می شود، به همین دلیل  دانشگاه زابل مصمم شد کنفرانس انرژی های تجدیدپذیر و توسعه پایدار را با هدف فرهنگسازی برای رفع مشکلات زیر ساختی و جذب سرمایه و سرمایه گذار برگزار کند.ادامه مطلب...
نوشته شده در تاريخ چهار شنبه 21 آبان 1393برچسب:کنفرانس,انرژی­ های تجدیدپذیر,توسعه پایدار,دانشگاه زابل,سیستان , توسط دکتر سید علیرضا عظیمی |

هوای ناسالم سومین همایش ملی مدیریت آلودگی هوا و صدا بیست و چهارم دی امسال در حالی برگزار می‌شود که تعدادی از محققان برجسته حوزه آلودگی هوا در آن شرکت خواهند داشت. پروفسور کُنزلی، محقق سوئیسی که از پژوهشگران بنام در حوزه اثرات بهداشتی آلودگی هوا در دنیا است هم به ایران می آید.

به گزارش خبرگزاری مهر، وحید حسینی مدیرعامل شرکت کنترل کیفیت هوا و دبیر سومین همایش ملی مدیریت آلودگی هوا و صدا  در این باره گفت: دبیرخانه همایش 250 مقاله تخصصی در ارتباط با محورهای همایش دریافت کرده است و این مقالات در حال حاضر برای داوری در اختیار هیئت علمی همایش قرار گرفته است.

وی افزود: با توجه به اینکه همایش در تهران برگزار می شود عمده مقالاتی که دریافت کردیم در ارتباط با آلودگی هوا و صدا در تهران است اما در میان 250 مقاله دریافتی تعدادی از مقالات هم از دانشگاه های شهرهایی مثل مشهد، اهواز و اصفهان و شهرهایی بوده که آنها هم مثل تهران با مشکل آلودگی هوا مواجه هستند.ادامه مطلب...
نوشته شده در تاريخ چهار شنبه 21 آبان 1393برچسب: همایش ملی,مدیریت آلودگی هوا و صدا,پروفسور کُنزلی,مقاله تخصصی,, توسط دکتر سید علیرضا عظیمی |

چهارمین گام به سوی  آبی آسمان  با عروسک های دوستدار محیط زیستچهارمین برنامه از بسته وِیژه برنامه های فرهنگی ترویجی آموزه های زیست محیطی با عنوان  " آبی آسمان " از سوی خانه فرهنگ امیرکبیر برگزار می شود.

 به گزارش روابط عمومی فرهنگسرای تهران و مدیریت فرهنگی هنری منطقه 22 ، " آبی آسمان " عنوان سلسله برنامه های فرهنگی آموزشی با موضوع محیط زیست و کاهش آلودگی هوا است که به همت خانه فرهنگ امیرکبیر تا پایان سال 93 برگزار خواهد شد.

بر اساس این گزارش خانه فرهنگ امیرکبیر این برنامه را با هدف ارتقای فرهنگ زیست محیطی شهروندان و به منظور ترویج فرهنگ ترافیک با محوریت کاهش آلودگی هوا برگزار می کند و 24 اجرا ، شامل 9 مسابقه، 10 نمایش و 5 بازدید کودکان و نوجوانان از پارک ترافیک را در بر می گیرد.
این گزارش می افزاید : با توجه به اهمیت آموزش در دوران کودکی و نقش آن در رفتار سازی ،  چهارمین اجرای این برنامه در قالب نمایش عروسکی با محوریت فرهنگ ترافیک و آموزش قوانین عبور و مرور در بین کودکان  در دبستان پسرانه طوبی 2 منطقه 22 برگزار می شود.ادامه مطلب...
نوشته شده در تاريخ یک شنبه 20 مهر 1393برچسب:عروسک,آلودگی هوا,آبی آسمان,خانه فرهنگ امیر کبیر,ترافیک, توسط دکتر سید علیرضا عظیمی |
 سازمان محیط زیست با وزارت آموزش و پرورش هماهنگ کرده است تا بخشی از زمان انجام فوق برنامه های مدارس در روز پنج شنبه به موضوعات محیط زیستی اختصاص یابد.
 

به گزارش خبرنگار مهر، دکتر محمد درویش با بیان این مطلب افزود: امسال در تمام پایه های تحصیلی محتویات 13 کتاب درسی به موضوعات محیط زیست تغییر یافته است.

به گفته وی، سازمان محیط زیست با وزارت آموزش و پرورش هماهنگ کرده است تا بخشی از زمان انجام فوق برنامه های مدارس در روز پنج شنبه به موضوعات محیط زیستی اختصاص یابد.

مدیر کل دفتر آموزش و مشارکت های مردمی سازمان حفاظت محیط زیست اظهار داشت : در حال حاضر در سراسر تهران 30 مدرسه سبز وجود دارد.ادامه مطلب...
نوشته شده در تاريخ سه شنبه 1 مهر 1393برچسب: فوق برنامه های مدارس,مدرسه سبز, مباحث زیست محیطی, منشور مدارس جامع زیست محیطی, آموزش و پرورش, توسط دکتر سید علیرضا عظیمی |

صدا و سیما در رفع مشکل آلودگی هوا کم‌کاری می‌کند صدای و سیما می‌تواند نقش زیادی در حل مشکل آلودگی هوا داشته باشد. اما کم کاری می‌کند. این سازمان ساعات طلایی تبلیغاتش را به درآوردن پول می‌گذراند و به فرهنگ سازی محیط زیست و آموزش بهینه مصرف انرژی در ساعات مناسب نمی‌پردازد. هر کسی که در روند چهل ساله طرح مترو اختلال به وجود آورده مقصر اصلی است و باید در داد گاهی عادل جواب گو باشد.

ایلنا - نبی الله منصوری، استاد دانشگاه و عضو هیات علمی دانشکده علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد، در مورد علل آلودگی هوا به خبرنگار ایلنا گفت: رسیدن به شرایط نامساعد آلودگی هوا دو علت دارد یک علت به عوامل تولید کننده آلو دگی هوا بر می‌گردد و بخش دوم عوامل تشدید کننده آلودگی هوا است.

 وی افزود: در عوامل تولید کننده، خودرو‌ها بالای ۷۰ درصد نقش دارند و ۳۰ درصد دیگر به دلیل سیستم‌های گرمایش خانه‌ها، شرکت‌ها و مقداری هم به علت کارخانه‌های صنعتی است.

 منصوری ادامه داد: عوامل تولید کننده همیشه وجود دارند اما عوامل تشدید کننده در پاییز و زمستان به وجود می‌آیند و سبب می‌شوند که آلودگی هوا در سطح زمین محبوس بماند که تهران از نظر این عوامل که طبیعی هستند، مانند هوا‌شناسی، عرض جغرافیایی وجود کوه‌ها وجود یا عدم وجود باد و باران موقعیت بدی دارد.

 منصوری اضافه کرد: همچنین انتظار می‌رود هر چه ارتفاع بیشتر شود، دمای هوا نیز کمتر شود و آلودگی نیز صعود کند اما این اتفاق به علت پدیده وارونگی هوا رخ نمی‌دهد. و سبب می‌شود که آلودگی در سطح زمین بماند و به علت کمبود باد و باران رفع نشود و ما هم به طور مداوم با استفاده از خودرو و وسایل گرمایشی آن را تشدید می‌کنیم.

 وی افزود: عملکرد ما در زمینه حل این مشکل خوب نیست. محدودیت‌های ترافیکی و تعطیلی مدارس و کارخانجات برای کوتاه مدت مانند مسکن است و چاره‌ای جز انجام آنها نیست. اما باید در این زمینه آموزش داده شود و فرهنگ سازی شود تا افراد به صورت داوطلبانه از خودرو استفاده نکنند. همچنین آلودگی هوا در همه نقاط شهر مساوی نیست و در بعضی مناطق غیر مرکزی آلودگی کمتر است و شاید لازم نباشد مدارس در آنجا نیز تعطیل شوند. مدرسه‌ای که در کنار بزرگراه است شرایط متفاوتی نسبت به مدارسی که در حاشیه شهر هستند، دارد.

منصوری گفت: اما در مورد عملکرد کلان ما، هر کسی که در روند چهل ساله طرح مترو که از سال ۵۳ شروع شده است، اختلال به وجود آورده مقصر اصلی است و باید در داد گاهی عادل جواب گو باشد. در حال حاضر مردم نمی‌توانند به راحتی از مترو استفاده کنند زیرا بسیار شلوغ است و معطل می‌شوند. مترو ما توسعه نیافته است و مردم ترجیح می‌دهند از خودرو شخصی استفاده کنند.ادامه مطلب...
نوشته شده در تاريخ جمعه 23 خرداد 1393برچسب:آلودگی هوا - صدا و سیما - مترو - , توسط دکتر سید علیرضا عظیمی |

آلودگی هوا«در حوزه فرهنگ ترافیک و تغییر در سبک استفاده از خودرو در سطح شهر دچار ضعف جدی هستیم. این در حالی است که این دو موضوع بسیار جدی و اساسی است و باید به آن توجه شود. همچنین در زمینه آلودگی هوا نیز باید به این نکته توجه داشت که در همه شهرهای بزرگ دنیا شرایط به گونه‌ای نیست که ابتدا هوا را آلوده کنند و سپس برای رفع این آلودگی دست به چاره‌اندیشی بزنند بلکه تلاش‌شان بر این است که آلودگی ایجاد نشود بنابراین در این بخش نیز به تصمیم‌گیری‌های جدی و تغییر سبک زندگی نیازمندیم

شهر خبر - بهرغم آنکه کارشناسان محیط‌زیست نسبت به قرار گرفتن آلودگی هوای پایتخت در شرایط اضطرار هشدار می‌دهند، اما به نظر می‌رسد که استفاده از راهکارهای دم دستی مانند تعطیلی مدارس و ادارات همچنان اولین راهکاری است که اعضای کمیته اضطرار کاهش آلودگی هوا در پایتخت به آن تاکید دارند. این در حالی است که کارشناسان شهری بر این باورند که استفاده از راهکارهای طولانی مدت و بازگشت مسئولان به اسناد بالادستی کاهش آلودگی هوا می‌تواند مهم‌ترین راهکار موثر در رفع این مشکل در کلانشهر تهران باشد.

محمدباقر قالیباف، شهردار تهران اعتقاد دارد؛ تا زمانی که رفتار ترافیکی، نحوه استفاده از خودرو و سبک زندگی مان تغییر نکند، به هر میزان که بزرگراه بسازیم مشکل ترافیک و آلودگی هوا حل نخواهد شد. قالیباف تاکید می‌کند: «ترافیک تهران آزارهنده و غیرقابل قبول و آلودگی هوای آن کشنده است و سلامت انسان‌ها را به‌طور جدی به خطر انداخته است، حفظ جان انسان‌ها نیز بر همه ما واجب است، آلودگی هوا حیات سالخوردگان، کودکان، زنان باردار و افراد مبتلا به بیماری‌های خاص را به خطر جدی انداخته است.»

بنابر طرح جامع حمل‌ونقل عمومی شهر تهران و سایر اسناد بالادستی توسعه حمل‌و‌نقل عمومی مهم‌ترین راهکاری است که برای کاهش آلودگی هوا و رفع مشکل ترافیک در پایتخت پیشنهاد شده است.ادامه مطلب...
نوشته شده در تاريخ جمعه 23 خرداد 1393برچسب:فرهنگ ترافیک - آلودگی هوا - تهران - حمل و نقل عمومی - آموزش, توسط دکتر سید علیرضا عظیمی |

 معاون آموزشی و پژوهشی سازمان حفاظت محیط زیست اعلام کرد: ˈمدارس سبزˈ با محوریت محیط زیست از ابتدای سال تحصیلی آینده در کشور آغاز به فعالیت خواهند کرد.

ˈمهناز مظاهریˈ روز یکشنبه در حاشیه نشست دبیران انجمن های مردم نهاد زیست محیطی استان ایلام در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: 25 مدرسه سبز دولتی و غیر دولتی اکنون در شهر تهران فعال است و از مهر سال جاری نیز این مدارس در سراسر کشور فعالیت خود را آغاز می کنند.

وی افزود: رویکرد این مدارس آشنایی دانش آموزان با مسائل و مباحث زیست محیطی و ترویج فرهنگ محیط زیست در میان دانش آموزان کشور است که خوشبختانه هم افزایی و همکاری بسیار خوبی بین این سازمان و وزارت آموزش و پرورش برای اجرای این طرح در حال انجام است.

معاون سازمان حفاظت محیط زیست کشور بیان کرد: استفاده از انرژی های پاک و نو همچون انرژی خورشیدی و بادی به جای استفاده از سوخت های فسیلی و آشنایی دانش آموزان با این منابع از مهم ترین اهداف راه اندازی مدارس سبز است.

مظاهری همچنین خواستار ایجاد مدارس سبز در ایلام به عنوان یکی از استان های پیشرو در حوزه زیست محیطی شد.

وی اضافه کرد: در پی تفاهم نامه ای که سال گذشته بین معاون رییس جمهوری و رییس سازمان حفاظت محیط زیست با وزارت آموزش و پرورش منعقد شد، امسال در صورت تمایل اولیا، مدارس به مدارس سبز با رویکرد محیط زیست تبدیل می شوند.

معاون آموزشی و پژوهشی سازمان محیط زیست یادآور شد: این مدارس از مقطع پیش دبستانی تا متوسطه دانش آموز پذیرش می کنند و برای 56 هزار آموزگار نیز آموزش های زیست محیطی ارائه می شود.ادامه مطلب...
نوشته شده در تاريخ یک شنبه 4 خرداد 1393برچسب:مدارس سبز - محیطزیست - آلودگی, توسط دکتر سید علیرضا عظیمی |

گزارش ندادن اخبار روزانه وضعیت آلودگی هوا در رسانه ملی، تنها مشارکت مردم و مسئولان در حل این معضل زیست محیطی - اجتماعی را کاهش داده برطرف شدن آن را دشوار تر می کند. 

اکسیژن – دکتر سید علیرضا عظیمی - آیا تا به حال توجه کرده اید که در اخبار هواشناسی که روزانه از بخشهای مختلف خبری در رادیو و تلویزیون ملی ایران پخش می شود، خبری ازبیان وضعیت آلودگی هوا نیست !

حتما بسیار مشاهده کرده و شنیده اید که آقا یا خانم فلانی کارشناس سازمان هواشناسی حاضر در استودیوی خبر یا پشت خط تلفن در گفت و گو با گوینده اخبار، آخرین وضعیت آب و هوایی کشور را با آب و تاب  گزارش می کند که بالاترین و پایین ترین دما متعلق به کدام منطقه بوده، نتیجه برخورد توده هوای پر فشار و کم فشار چه شده، آسمان کدام نقاط کشور صاف تا قسمتی ابری است و بارشها و وزش باد در ساعات گذشته و آینده چگونه بوده و خواهد بود.

حتی گاهی اوقات کارشناس مذکور بر اساس چگونگی آب و هوای کشور توصیه هایی را هم ارائه می کند که مثلا مسافران نوروزی چگونه لباس بپوشند، کشاورزان چه هنگامی برداشت محصول خود را آغاز کنند، ماهیگیران در چه روزهایی به دریا نروند، افراد درفصل بروز سیلابها بستر رودخانه ها توقف نکنند  و ....

البته شکی نیست که این اطلاعات درباره آب و هوا مفید و درمواردی بسیار ضروری است و جای خوشوقتی است که اخبار هواشناسی برای استفاده و آمادگی مردم به ویژه گروههای خاص مانند کشاورزان، دامداران، رانندگان، دریانوردان، مسافران و مانند آنها ارائه می شود.  

اما به نظر شما چرا صدا و سیما در اخبار هواشناسی وضعیت آلودگی هوا را گزارش نمی دهد؟ آیا آلودگی هوا در زمره مسائل هواشناسی قرار ندارد؟ آیا آلودگی هوا مساله بی اهمیت یا کم اهمیتی است و  با حیات و سلامت افراد جامعه ارتباطی ندارد؟ آیا مردم نباید هر روز صبح از چگونگی سلامت هوای شهرشان با خبر شوند تا دست کم بتوانند بهتر از خود و کودکانشان در برابر هوای آلوده مراقبت کنند و میزان کاربرد خودروهای شخصی و حضورشان در مناطق پرتردد را کاهش دهند؟ آیا میزان آلودگی هوا، نوع آلودگی (ریز گردها، آلودگی شیمیایی و ....) وجداول آلاینده های مختلف هوا هر روز توسط شرکتهای کنترل کیفیت هوا و دستگاههای سنجش آلودگی هوا مستقر در سطح شهرها اندازه گیری و ثبت نمی شوند تا بتوان نتایج آنها را در اخبار برای عموم بیان کرد؟ در دنیای امروز که با تلفنهای همراه مجهز به اپلیکیشن مربوطه می توان با عکسبرداری از هوا میزان آلودگی آن را معین کرد آیا سازمان هواشناسی نمی تواند اوظاع آلودگی هوای بیست و چهار ساعت گذشته و آینده را اعلام نماید؟ادامه مطلب...
نوشته شده در تاريخ سه شنبه 16 ارديبهشت 1393برچسب:, توسط دکتر سید علیرضا عظیمی |

مسوول آموزش سازمان پارکها و فضای سبز شهرداری کرج از برگزاری سمینار آموزشی ˈآشنایی با نقش شهروندان در کاهش آلودگی محیط زیستˈ در پارک خانواده کرج خبر داد.ˈ

مرجان السادات مساعدˈروز سه شنبه در گفت وگو با خبرنگارایرنا افزود: به مناسبت هفته درختکاری و در ادامه برگزاری سلسله کارگاه های آموزشی،این سمینار روز گذشته با همکاری استادان دانشگاه برگزار شد که با استقبال مردم همراه بود.

وی ادامه داد: در این سمینار آموزشی، شهروندان و تشکل های مردم نهاد(NGO) فعال محیط زیست، درختکاران البرز، زنان مبارز با آلودگی محیط زیست و ... حضور داشتند.

این مسوول عنوان کرد: شهروندان با حضور در این سمینار به فراگیری مبانی و مباحث اکولوژی شهری و راهکارهای حفاظت از محیط زیست همگام با توسعه فضاهای سبز شهری نظیر توسعه بام باغ ها، تراس های سبز، نمادها و دیوارهای سبز و توسعه فضای سبز مدرن در دنیا پرداختند.

این سمینار آموزشی با همکاری دکتر منوچهر ریاحی استاد بازنشسته دانشگاه های سوئد و فعال اکولوژی انسانی و محیط زیست برگزار شد.

تاریخ خبر: 1392/12/19

نوشته شده در تاريخ سه شنبه 20 اسفند 1392برچسب:, توسط دکتر سید علیرضا عظیمی |

 به گزارش خبرنگار مهر، ظهر دوشنبه با حضور معصومه ابتکار رئیس سازمان محیط زیست کشور، مرتضی روزبه استاندار، منوچهر حبیبی معاون امور عمرانی استاندار، سالار قاسمی مدیرکل آموزش و پرورش، صدرالدین علیپور مدیرکل حفاظت محیط زیست استان قزوین دبستان پسرانه آینده سازان نوین با عنوان مدرسه سبز در استان افتتاح شد.

معصومه ابتکار رئیس سازمان محیط زیست کشور در آیین افتتاح این مدرسه اظهارداشت: مدیریت سبز را باید جدی بگیریم  و بتوانیم شرایط را در کشور به گونه ای فراهم کنیم تا دانش آموزان و اولیاء آنها حافظان محیط زیست باشند.

وی تصریح کرد: از سال گذشته اجرای طرح مدرسه سبز در کشور با جدیت دنبال می شود و خوشحالیم که استان قزوین نیز در این زمینه پیشرو است و توانسته چهار مدرسه خود را تحت پوشش این طرح قرار دهد.

ابتکار گفت: بسیار خوشحالم که دانش آموزان به مسائل زیست محیطی علاقه مند هستند و از همه ارگانهایی که زمینه آموزش آینده سازان کشور و فرهنگ سازی را جدی گرفته اند تشکر می کنم. در ادامهادامه مطلب...
نوشته شده در تاريخ سه شنبه 22 بهمن 1392برچسب:, توسط دکتر سید علیرضا عظیمی |
مدیر کل دفتر آموزش و مشارکت مردمی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: دوره های آموزشی محیط زیست ویژه مدیران کشور به مدت 12 ساعت توسط مرکز آموزش مدیریت دولتی با همکاری سازمان حفاظت محیط زیست متناسب با سطوح دانش مدیران از سال 93 اجرا خواهد شد.
 

به گزارش خبرگزاری مهر، محمد درویش درباره برگزاری دوره های مدیریت محیط زیست ویژه مدیران کشور اظهار داشت: بنا به پیشنهاد رئیس سازمان حفاظت محیط زیست به جانشین معاونت توسعه مدیریت و سرمایه انسانی رئیس جمهور، تفاهم نامه ای تنظیم شده است که در قالب آن دوره آموزشی محیط زیست ویژه مدیران کشور برگزار خواهد شد.

وی افزود: بر این اساس نیاز است در گام نخست یک محتوای آموزش برای سه سطح مدیران ارشد، میانی و پایه تهیه شود تا مطابق آن مرکز آموزش مدیریت دولتی این دوره ها را برگزار کند. در همین راستا کار تهیه کتاب آموزشی و سرفصل های آن آغاز شده است و باید حداکثر تا پایان فروردین ماه سال 93 آماده توزیع شود.

درویش خاطر نشان کرد: این دوره های آموزشی به مدت 12 ساعت توسط مرکز آموزش مدیریت دولتی متناسب با سطوح دانش مدیران کشور اجرا خواهد شد.

مدیر کل دفتر آموزش و مشارکت های مردمی سازمان حفاظت محیط زیست با مهم ارزیابی کردن این دوره های آموزشی برای آگاهی بخشی به مدیران کشور، تصریح کرد: بسیاری از مشکلاتی که در حوزه محیط زیست موجب کم توجهی و بی عنایتی می شود، به دلیل ناآگاهی و نبود آموزش های لازم است و به ندرت می بینم کسی بخواهد از روی عناد ملاحظات محیط زیستی را در نظر نگیرد زیرا ملاحظات محیط زیستی با کیفیت زندگی انسانها در ارتباط است و نیاز به آموزش دارد.

 ادامه مطلب...
نوشته شده در تاريخ جمعه 18 بهمن 1392برچسب:, توسط دکتر سید علیرضا عظیمی |

 اکسیژن - هوای شهر ما آلوده است 

آلوده به
- بنزن
- آزبست
- اکسید های گوگرد
- اکسید های ازت

عکس: نسیم آنلاینادامه مطلب...
نوشته شده در تاريخ دو شنبه 27 آبان 1392برچسب:, توسط دکتر سید علیرضا عظیمی |
.: Weblog Themes By LoxBlog :.