اکسیژن
اطلاع رسانی، آموزش و فرهنگ سازی برای دستیابی به هوای پاک در کشور

مترو ی تهرانعضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی، گفت‌: توسعه مترو به دلیل کم هزینه بودن به نسبت صرفه اقتصادی که دارد، از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است‌.

 به گزارش خبرگزاری مهر، محمد فیروزی افزود: فعالیت شرکت‌های خصوصی در گسترش مترو و غیر انحصاری شدن‌ این بخش و اقدامات مؤثر مدیریت شهری در توسعه مترو طی سال‌های اخیر، از جمله ویژگی‌های ناوگان ریلی تهران محسوب می‌شود.

وی با اشاره به این که مترو نیاز مبرم جامعه است و دولت باید به این بخش تا می‌تواند کمک کند، اظهار کرد‌: در این خصوص می‌توانیم صد در صد در بومی‌سازی‌ تولید واگن‌های مترو موفق شویم.

فیروزی با بیان این‌که برای برون‌رفت از مسائل و مشکلات ترافیکی و محیط زیستی از جمله آلودگی هوا، مترو بهترین راه چاره است، تصریح کرد : دولت باید با اراده و عزم جدی در خصوص پرداخت اعتبارات و بودجه‌های مترو هر چه زودتر اقدام کند.ادامه مطلب...
نوشته شده در تاريخ چهار شنبه 5 آذر 1393برچسب:مترو,آلودگی هوا,حمل و نقل عمومی, توسط دکتر سید علیرضا عظیمی |
رئیس کمیته حمل و نقل و ترافیک شورای اسلامی شهر تهران با تأکید بر لزوم حمایت ويژه دولت از برنامه تسریع در توسعه حمل و نقل عمومي پایتخت، گفت: کمک به تأمين منابع مالي مورد نیاز به منظور توسعه مترو و اتوبوسرانی و جایگزینی تاکسی‏های هیبریدی به جای تاکسیهای فرسوده و همچنین جایگزینی موتورسیکلتهای برقی به جای موتورسیکلت‏های بنزینی، علاوه بر اینکه به صورت جدی در دستور كار مدیریت شهری تهران قرار دارد، در دستور کار دولت نیز قرار دارد.
 

به گزارش خبرگزاری مهر، مهندس محسن سرخو افزود: توسعه حمل و نقل عمومی به ویژه مترو و اتوبوسرانی، جزو اولویت‌های اصلی برنامه 5 ساله شهر تهران است و با گسترش حمل و نقل شهری، می توانیم میزان استفاده از خودروی شخصی و جابه ‏جایی با وسایل نقلیه شخصی را به نصف رسانده و به کاهش ترافیک و آلودگی هوای پایتخت کمک کنیم.

وی با اعلام اینکه در دیدار اعضای شورای اسلامی شهر تهران با رئیس جمهور، گزارشی از وضعیت حمل و نقل و ترافیک پایتخت ارائه داده و از ایشان درخواست کردیم که دولت به توسعه هر چه بیشتر حمل و نقل عمومی در تهران کمک کند، تأکید کرد: رئیس جمهور از این موضوع استقبال نموده و بر لزوم حمایت دولت از گسترش حمل و نقل شهری تأکید کرد.ادامه مطلب...
نوشته شده در تاريخ جمعه 18 مهر 1393برچسب:مترو,تاکسی هیبریدی,موتورسیکلت برقی,اتوبوسرانی,شورای اسلامی شهر تهران, توسط دکتر سید علیرضا عظیمی |

نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی و امام جمعه تبریز گفت: قطار شهری، یکی از نیازهای اساسی شهرهای توسعه یافته و پیشرفته است.

ایرنا - آیت الله محسن مجتهد شبستری روز چهارشنبه در آیین رونمایی از پنج واگن خط یک مترو تبریز، افزود: امیدوارم ورود این واگن ها، مقدمه ای برای افتتاح این طرح عظیم در تبریز باشد.

وی گفت: کاهش آلودگی هوا، کاهش ترافیک، جلوگیری از تضییع زمان و ایمن بودن از ویژگی های استفاده از قطار شهری در شهرهای بزرگ است.

آیت الله مجتهدشبستری اظهارکرد: کار مترو بسیار سخت و ظریف است و قطار شهری تبریز باید در اجرای ان دقت کند تا مالکان و صاحبان املاک با کوچک ترین خطری مواجه نشوند.

وی خاطرنشان کرد: چندین سال است که مساله مترو تبریز مطرح بوده و امروز شاهد مقدمات بهره برداری از آن هستیم و باید قبل از استفاده از این وسیله نقلیه، فرهنگ استفاده از آن را در بین مردم رواج دهیم.

آیت الله مجتهدشبستری گفت: فرهنگ استفاده و همچنین نظافت و نگهداری مترو باید در بین مردم از سوی رسانه ها و مسوولان بازگویی شود تا زمینه برای استفاده مطلوب از این وسیله نقلیه برای شهروندان فراهم شود.

وی همچنین از سازمان قطار شهری تبریز خواست با سرعت و دقت لازم و رعایت تمام جوانب، خط یک مترو تبریز را افتتاح و در اختیار شهروندان قرار دهد.

آیین رونمایی از پنج واگن قطار شهری تبریز که در روزهای اخیر وارد این شهر شده با حضور مسوولان استان و شهرداری و عده ای از مردم در محل پارک ائل گولی برگزار شد.

قرار است با انجام تست های لازم، فاز نخست خط یک مترو تبریز با طول تقریبی هفت کیلومتر از ائل گلی تا باغلار باغی به بهره برداری آزمایشی برسد.
 
تاریخ خبر: 27/01/1393
 
مطالب مرتبط : 
 


ادامه مطلب...
نوشته شده در تاريخ جمعه 12 ارديبهشت 1393برچسب:تبریز,قطار شهری,مترو,, توسط دکتر سید علیرضا عظیمی |
رزیتا غفاری در کنار همسر و دخترش + عکس

علی رغم اینکه استفاده از وسایل نقلیه عمومی ممکن است برای بازیگران کمی سخت‌تر باشد، اما سعی می‌کنم تا حد امکان از وسایل نقلیه عمومی مثل مترو استفاده کنم. 

رزیتا غفاری در پاسخ به این سوال که چه نمره‌ای به خود برای کاهش آلودگی هوا می‌دهید؟ گفت: علی رغم اینکه استفاده از وسایل نقلیه عمومی ممکن است برای بازیگران کمی سخت‌تر باشد، اما سعی می‌کنم تا حد امکان از وسایل نقلیه عمومی مثل مترو استفاده کنم؛ نمی‌دانم شاید نمره 15 تا 16 به خودم بدهم.

  به گزارش برترینها به نقل از ایسنا، این بازیگر سینما و تلویزیون هم که به تازگی از بازی در کاری در شمال کشور، برگشته است، گفت: وقتی به تهران نزدیک می‌شویم، آلودگی هوا کاملا احساس می‌شود و متاسفانه در این آلودگی هوا غرق شده‌ایم؛ متاسفانه مساله آلودگی هوا در شهر تهران از جهات مختلف مثل شهرسازی، مسکن و تولید وسایل نقلیه دیده نشده و باعث شده شرایط روز به روز بدتر شود و در حال حاضر علت بسیاری از بیماری‌ها، آلودگی هوا است.

 رزیتا غفاری که در کافه سوال شبکه دو حاضر شده بود، در پایان گفت: یکی از آرزوهایم انتقال پایتخت از تهران است و در کل هم امیدوارم شرایطی مهیا شود که بتوانم در شهری جز تهران سکونت داشته باشم؛ چراکه آلودگی هوا بسیار خطرناک است.ادامه مطلب...
نوشته شده در تاريخ چهار شنبه 20 فروردين 1393برچسب:مترو,رزیتا غفاری,آلودگی هوا,, توسط دکتر سید علیرضا عظیمی |

معاون شهردار تهران برنامه ۵ ساله توسعه حمل و نقل پایتخت را تشریح کرد:
       
ایلنا: معاون شهردار تهران در میزگرد تخصصی ارزیابی برنامه ۵ ساله توسعه حمل و نقل پایتخت در جریان «سیزدهمین کنفرانس بین‌المللی مهندسی حمل و نقل و ترافیک»، با تشریح برنامه ۵ ساله شهرداری تهران در زمینه توسعه حمل و نقل گفت: این برنامه مبتنی بر کرامت انسانی و با اولویت انسان‌ها در شهر تدوین شده و محور اصلی آن در حوزه حمل و نقل، توسعه حمل و نقل عمومی است، ضمن اینکه پایش و کاهش آلاینده‌های زیست محیطی، حمل و نقل انسان محور، توسعه سیستم‌های هوشمند و مدیریت عرضه تسهیلات و تقاضای سفر، از دیگر محورهای این برنامه است.

به گزارش ایلنا، "سید جعفر تشکری هاشمی" افزود: بر این اساس، سهم حمل و نقل عمومی در جابه‌جایی‌های روزانه از ۵۶ درصد در حال حاضر به ۷۵ درصد در سال ۹۷ افزایش می‌یآبد و خطوط ریلی نیز با ۱۴۸ کیلومتر افزایش، از ۱۵۲ کیلومتر فعلی به ۳۰۰ کیلومتر در سال ۹۷ توسعه پیدا می‌کند، ضمن اینکه تعداد واگن‌های مترو نیز با افزایشی بالغ بر یک هزار و ۱۴۰ واگن، از یک هزار و ۲۹۸ واگن موجود به دو هزار و ۴۳۸ واگن می‌رسد.

وی با اعلام اینکه خطوط بی‌آرتی نیز با ۳۳ کیلومتر افزایش، از ۱۵۹ کیلومتر فعلی به ۱۹۲ کیلومتر در سال ۹۷ توسعه می‌-یآبد، تأکید کرد: تعداد اتوبوس‌های ناوگان اتوبوسرانی نیز با افزایشی بالغ بر ۳ هزار و ۵۰۰ دستگاه، از ۶ هزار و ۵۵۳ دستگاه موجود که تنها ۴۵۰۰ دستگاه آن سالم هستند به ۹ هزار و ۵۳ دستگاه می‌رسد، ضمن اینکه دو هزار دستگاه از اتوبوس‌های فرسوده موجود نیز باید از رده خارج شده و اتوبوس‌های نو جایگزین آنها شوند.ادامه مطلب...
نوشته شده در تاريخ یک شنبه 11 اسفند 1392برچسب:مترو,حمل ونقل,اتوبوس, توسط |

یکی از اقدامات موثر در کاهش آلودگی هوا طرح از رده خارج کردن اتوبوس های فرسوده و توسعه و نوسازی حوزه حمل و نقل عمومی تهران است و اگر دولت به صورت کامل از مدیریت شهری حمایت کند این مهم محقق می شود.

مهمترین مشکل تهران ترافیک است

الهه راستگو در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی تهران پرس در خصوص مشکلات شهر تهران اظهار داشت: از آنجایی که تهران مرکز سیاسی کشور است به طبع مشکلات فراوانی دارد که مطمئنأ می توان آنها را به حداقل رساند.

وی ادامه داد: در همین راستا می توان آلودگی هوا و فرسوده بودن ناوگان حمل و نقل عمومی را نام برد که معتقدم با تعامل میان شورا، شهرداری و دولت مشکلات در این زمینه قابل حل شدن است. عضو هیئت رئیسه شورای اسلامی شهر تهران افزود: یکی دیگر از مشکلاتی که در شهر تهران در حال گسترش است موضوع آسیب های اجتماعی است که این مشکل را باید با ارائه راهکار های اصولی از سمت ارگان های مربوطه و مشارکت مردمی کاهش داد.

راستگو تصریح کرد: برای برطرف شدن مشکلات شهری در تهران باید حل هر مشکل را به یک متولی خاص واگذار کرد تا بتواند با تعیین ردیف بودجه و اجرای برنامه هایی مناسب در کاهش و از بین بردن آن موفق عمل کند. وی بیان کرد: یکی از موضاعاتی که موجب تشدید مشکلاتی نظیر آلودگی هوا در تهران شده عدم هماهنگی لازم میان دستگاه‌هاي مختلف و نداشتن اختيارات لازم شوراي شهر و مديريت شهري براي حل آنها است.

عضو هیئت رئیسه شورای اسلامی شهر تهران اضافه کرد: متاسفانه اقدامات صورت گرفته در راستای حل مشکلات مهم تهران مانند آلودگی هوا،ترافیک و آسیب های اجتماعی تا به امروز به هیچ وجه تأثیرگذار نبوده است و مسئولان مربوطه باید برای رفع آنها اقدامات لازم را به انجام دهند.ادامه مطلب...
نوشته شده در تاريخ شنبه 3 اسفند 1392برچسب:حمل و نقل عمومی,مترو,آلودگی هوا,شهر تهران,, توسط |

یک عضو شورای شهر تهران گفت: برای كاهش آلودگی هوا باید ظرف 3 تا 5 سال، شبكه مترو را كه شامل 8 خط ریلی و 4 خط تراموا است، اجرایی كنیم.

به گزارش گروه سبک زندگی خبرگزاری دانا (داناخبر) و به نقل از روزنامه ایران، هوای تهران این روزها آنقدر خاكستری است كه حتی بارش برف و باران روزهای اخیر نیز نتوانسته رنگ و روی تیره این شهر را بشوید.

مشكل بغرنجی كه انتقال پایتخت سیاسی از تهران را به عنوان یكی از گزینه‌های رهایی، پیش روی مسوولان قرار داده و موجب شده است موضعگیری‌های بسیاری در این باره مطرح شود؛ طرحی رویایی كه به زعم مسعود سلطانی فر، عضو شورای شهر تهران انجام شدنی نیست.

براوردهای غیررسمی مسوولان وزارت راه و شهرسازی نشان می‌دهد در گام نخست برای انتقال و جابه جایی پایتخت سیاسی از تهران نیاز به بودجه‌ای معادل 80 تا 100 میلیارد دلار خواهد بود. رقمی كه در حال حاضر نتیجه براورد غیر رسمی كارشناسان است و از واقعیت فاصله دارد.

سلطانی‌فر، تعویق در اجرای طرح جامع مترو و ترافیك را دو عامل اصلی آلودگی هوای پایتخت دانست و افزود: اگر تنها بین 10 تا 15میلیارد دلار از هزینه سرسام‌آور جابه جایی پایتخت به توسعه شبكه ریلی و حمل‌ونقل عمومی تهران اختصاص داده شود، دو مشكل بزرگ تهران یعنی آلودگی هوا و ترافیك از بین خواهد رفت. این عضو ادامه مطلب...
نوشته شده در تاريخ پنج شنبه 10 بهمن 1392برچسب:مترو,آلودگی هوا,خمل و نقل,ترافیک,تهران, توسط دکتر سید علیرضا عظیمی |

شهرداری به توسعه مترو توجه چندانی ندارد/فرسوده بودن 40 درصد از ناوگان اتوبوس رانی شهر تهران

 دو عضو شورای شهر تهران در گفت‌وگو با تهران پرس از وضعیت نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی گفتند.

اقبال شاکری در خصوص وضعیت ناوگان اتوبوس رانی شهر تهران اظهار داشت: با توجه به مشکلات چند سال گذشته ناشی از عدم نوسازی و اجرای طرح توسعه ناوگان درسال جاری حدود 40 درصد از ناوگان اتوبوسرانی شهری کشور به سن فرسودگی رسیده‌اند و در سال آینده این عدد به حدود  50 درصد افزایش خواهد یافت و باید در این زمینه نمایندگان مجلس شورای اسلامی و همچنین اعضای شورای شهر تهران مصوبه ای در خصوص نوسازی ناوگان اتوبوس رانی شهر تهران داشته باشند.

وی در ادامه افزود:از حدود 6 هزار اتوبوسی که در شهر تهران در حال تردد و خدمت رسانی هستند،یک هزار تا یک هزار و 500 دستگاه اتوبوس فرسوده بوده و باید از ناوگان اتوبوس رانی خارج شوند.ادامه مطلب...
نوشته شده در تاريخ سه شنبه 3 دی 1392برچسب:شهرداری,مترو,اتوبوس رانی,, توسط |
.: Weblog Themes By LoxBlog :.